Nawigacja

HISTORIA SZKOŁY

 

SZKOŁA PODSTAWOWA W WILKOWICACH

 

W Wilkowicach szkoła elementarna działała już w roku 1830. Niestety kronika szkoły zaginęła. W roku 1923 Kuratorium Okręgu Szkolnego Poznańskiego powołało na stały etat Stanisława Karolewskiego z Leszna jako nauczyciela do szkoły katolickiej w Wilkowicach.
 

W okresie międzywojennym uczyła tam też jego żona, a później Henryk Kamieniarz. Liczba uczniów sukcesywnie się zwiększała. W roku szkolnym 1933/34 do szkoły uczęszczało 131 uczniów (80 dzieci polskich i 51 niemieckich).

 

Po II Wojnie Światowej do pracy w Publicznej Szkole Powszechnej wrócił Henryk Kamieniarz. W roku szkolnym 1945/46 do szkoły uczęszczało 127 uczniów. Wiekszość klas odbywała naukę w trybie przyspieszonym. W 1947 roku mianowano nowego kierownika szkoły – Piotra Rowińskiego. W szkole uczylitakże: Janina Rowińska, Halina Jasińska oraz Henryk Kamieniarz. W roku 1954 do grona pedagogicznego dołączył Dezydery Kochański, a 4 lata później Wanda Kochańska. W roku szkolnym 1961/62 zawiązał się Komitet Budowy Szkoły.

 

W 1963 roku szkołę opuścili Wanda i Dezydery Kochańscy. W szkole pracę podjeli Hildegarda i Albin Szalewscy, Stanisława Witkowska, (w roku 1964), Irena Stróżak (w 1965) oraz Michał Dziemian (w roku 1966). Placówka stała się szkołą 8-klasową w roku szkolnym 1966/67.


W roku szkolnym 1967/68 uczyli: Piotr Rowiński, B. Apolinarska, S. Mikołajczak, I. Stróżak, H. Kamieniarz, A. Szalewski, H. Szalewska, H. Jasińska oraz J. Żak. W szkole zorganizowano drużynę zuchową. W nastepnym roku szkolnym w szkole pracowali: M. Krukowiecka, D.Piertowiak, A. Kaźmierczak, H. Kamieniarz, J. Rowińska, S. Mikołajczak, I. Stróżak, H. Jasińska oraz W. Łętkowski. W roku szkolnym 1969/70 zaczęli uczyć: U. Mazankiewicz, A. Mazankiewicz, A. Jankowska, D. Klaba oraz M. Kędziora. We wrześniu 1972 roku na emeryturę odszadł długoletnik kierownik szkoły w Wilkowicach Piotr Rowiński, a jego miejsce zajął Antoni Mazankiewicz. W roku szkolnym 1972/73 w szkole uczyli: A. Mazankiewicz, U. Mazankiewicz, A. Jankowska, D. Klaba, M. Kruk, S. Mikołajczak, I. Stróżak i P. Rowiński. Od początku roku 1972 w szkole realizowano elementy systemu wychowawczego prof. Heliodora Muszyńskiego.


W roku 1973 przywrócono podział kraju na gminy, a Wilkowice wróciły do gminy Lipno. Powołano też gminnych dyrektorów szkół, z zadaniem kierowania oświatą i kulturą na terenie gminy. Dyrektorem Gminnym został Hieronim Górzny (ówczesny dyrektor szkoły w Lipnie).


W 1974 szkoła w Wilkowicach stała się punktem filialnym szkoły w Lipnie. Kierownikiem szkoły została Urszula Mazankiewicz, a nastepnie Stanisław Czarnecki. W szkole działały organizacje: ZHP, PCK, LOP. W roku szkolnym 1975/76 w szkole pracowali St. Czarnecki, D. Klaba, M. Kruk, M. Lorych, S. Mikołajczak oraz I. Stróżak.


Często zmieniali się kierownicy szkoły. W 1978/79 kierownikiem była D. Klaba, w roku nastepnym – Danuta Leśniewska, a w 1980 Karol Szczechowiak. Pracownikiem szkoły została Dorota Urbańczak.


W roku szkolnym 1981/82 w szkole uczyło się 110 uczniów, a liczba ta powiększała się z każdym kolejnym rokiem.


Dyrektor Szczechowiak zaproponował w 1985 roku powołanie Społecznego Komitetu Budowy Szkoły. W jego skład weszli członkowie rady sołeckiej z przewodniczącym Zbigniewem Szturo (sołtysem Wilkowic). Dyrektor Szczechowiak przeszedł na emeryturę w 1987 roku. Funkcję dyrektora objął Marek Majchrzak. W tym czasie w szkole uczyli: M. Majchrzak, T. Bałuta, Z.Bałuta, W. Fęglarska, R. Jakubowska, D. Klaba, G. Mała, L. Stachowiak, I. Stróżak, D. Urbańczak, K. Szczechowiak i B. Lorenc.


W roku szkolnym 1987/88 w szkole uczyło się 170 uczniów. Również wówczas oddano do użytku dom nauczyciela zbudowany z środków pozyskanych od wojewody leszczyńskiego. W 1989/90 grono pedagogiczne to: M. Majchrzak, J. Fularz, R. Jakubowska, D. Klaba, S. Mikołajczak, R. Skirtun, I. Stróżak, W. Świtała, E. Świtała, D. Urbańczak, L. Stachowiak. W sekretariacie pracowała K. Majchrzak. W szkole pracowały dwie woźne: O. Niemiec i B. Wrotyńska. Zajęcia odbywały się w 4 budynkach.


W roku szkolnym 1990/91 zmieniono wiekszość programów nauczania oraz wprowadzono do szkół nauczkę religii. Grono pedagogiczne: M. Majchrzak, A. Fularz, R. Jakubowska, D. Klaba, M. Kośmider, R. Skirtun, I. Stróżak, L. Stachowiak, W. Świtała, E. Świtała, D. Urbańczak, R. Kusik (katecheta). Do szkoły uczęszczało 169b uczniów. W następnym roku szkolnym wprowadzono do przedmiotów nauczania język niemiecki począwszy od klasy V. Germanistą został K. Kowalewski.


W 1993 roku oddano do użytku nowy budynek szkoły dzięki staraniom dyrektora Marka Majchrzaka, sołtysa Zbigniewa Szturo i wójta Juliana Pazoły. W latach 1993-2003 dyrektorem szkoły była Melania Dominiak. Następnie pełniącą obowiązki dyrektora do roku 2005 była Dorota Urbańczak. W roku 2005 została powołana na stanowisko dyrektora i pełniła tę funkcję do 31 sierpnia 2015 roku.

 

Od 1 września  2015 roku stanowisko Dyrektora Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Wilkowicach powierzone zostało przez Wójta Gminy Lipno Małgorzacie Adamczewskiej- nauczycielce języka niemieckiego.

 

 

Aktualności

Kontakt

  • Zespół Szkolno-Przedszkolny w Wilkowicach
    Zespół Szkolno-Przedszkolny w Wilkowicach
    Wilkowice
    ul. Szkolna 28
    64-115 Święciechowa
  • 0655341395

Galeria zdjęć