SZKOŁA PROMUJĄCA ZDROWIE - CO TO TAKIEGO? PLAN WYDARZENIA Konkursy

SZKOŁA PROMUJĄCA ZDROWIE

SZKOŁA PROMUJĄCA ZDROWIE - CO TO TAKIEGO?

Szkoła Promująca Zdrowie- co to takiego ?

Koncepcja Szkoły Promującej Zdrowie zrodziła się w Europie w połowie lat 80 XX w. W 1991r.  Światowa Organizacja Zdrowia zaproponowała Polsce, Czechosłowacji i Węgrom realizację projektu „Szkołą promująca zdrowie”. W 1992r. utworzona została Europejska Sieć Szkół Promujących Zdrowie do której przystąpiła również Polska i stopniowo zaczęto szerzyć  w całym kraju ideę szkól promujących zdrowie.

Ruch szkół promujących zdrowie rozwija się w całej Europie i obejmuje 45 krajów stowarzyszonych w Europejskiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie, którym patronuje

Światowa Organizacja Zdrowia, Rada Europy i Komisja Europejska.

Podstawą koncepcji Szkoły Promującej Zdrowie są założenia promocji zdrowia, zgodnie z którymi:

- zdrowie jest tworzone przez ludzi w codziennym życiu, we wszystkich siedliskach, w

których żyją, pracują, bawią się, wypoczywają; jednym z tych siedlisk jest szkoła i jej

społeczność- nauczyciele, pracownicy niepedagogiczni, uczniowie i ich rodzice,

- niezbędne są dwa wzajemnie powiązane rodzaje działań;

• działania indywidualne ludzi, którzy stają się, aby ich styl życia był prozdrowotny,

• działania wspólne społeczności, która tworzy sprzyjające zdrowiu środowisko fizyczne

i społeczne,

- warunkiem skuteczności działań jest uczestnictwo, zaangażowanie jak największej liczby

członków danej społeczności : programy promocji zdrowia są wdrażane z ludźmi , a nie

„dla ludzi”, w szkole niezbędne jest uczestnictwo nauczycieli, innych pracowników, uczniów

i współpraca z rodzicami uczniów.

Szkoła Promująca Zdrowie jest to zatem siedlisko, w którym członkowie społeczności szkolnej- pracownicy , uczniowie podejmują działania, aby poprawić swoje samopoczucie i zdrowie, uczą  się jak zdrowiej żyć przez edukację zdrowotną, rozwój osobisty, społeczny i zawodowy  jak tworzyć zdrowe środowisko, zachęcają innych do podjęcia podobnych działań poprzez edukację, dialog, otwartość, współdziałanie.

Cechy Szkoły Promującej Zdrowie

1. Edukacja zdrowotna jako ważny element programu nauczania szkoły.
  2. Etos zdrowia w szkole.
  3. Współdziałanie z rodzicami i społecznością lokalną.

Standardy Szkoły Promującej Zdrowie

Szkoła Promująca Zdrowie dąży do osiągania celów i realizuje zadania określone w podstawach programowych kształcenia ogólnego i innych  obowiązujących aktach prawnych oraz:

1. Pomaga członkom społeczności szkolnej ( w tym rodzicom) zrozumienie i zaakceptowanie koncepcję szkoły promującej zdrowie.
  2.  Zarządza projektami promocji zdrowia w sposób sprzyjający:

• uczestnictwu, partnerstwu i współdziałaniu społeczności szkolnej ( w tym rodziców)

i społeczności lokalnej,

• skuteczności i długofalowości działań.

1. Prowadzi edukację zdrowotną uczniów i pracowników oraz dąży do zwiększania jej jakości i skuteczności.
  2. Tworzy klimat społeczny sprzyjający:

• satysfakcji nauki z nauki i pracy w szkole, osiąganiu sukcesów oraz wzmacnianiu

poczucia własnej wartości uczniów i pracowników,

• uczestnictwu, partnerstwu i współdziałaniu członków społeczności szkolnej,

rodziców, rodziców i osób ze społeczności lokalnej.

1. Tworzy środowisko fizyczne sprzyjające zdrowiu, bezpieczeństwu i dobremu

samopoczuciu uczniów i pracowników.